Autor Wątek: Mam pomysł na gitarę, ale nie wiem z której strony ugryźć drewno  (Przeczytany 25132 razy)

Offline głuchy_zjeb

  • Gaduła
  • Wiadomości: 225
  • mahoń, heban, emg
    • Komandor gwiezdnej floty
Jakbyś się czaił na jakiegoś uber barytona typu Bass VI to obczaj koniecznie łormota http://www.warmoth.com/, zbudują ci coś takiego a i drewno i osprzęt będziesz sobie mógł dobrać pod siebie.
ore ore na traktore

Offline necrox

  • Gaduła
  • Wiadomości: 184
  • Idzie luty twardną suty
    • http://www.codeunder.com

Offline xaos

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
Troche juz porzadkuje mi sie w glowie wiedza na ten temat i efekt jest taki, ze zaczynam glupiec.

Mam do wyboru takie opcje:

1. Gitary typu Bass VI, czyli wspomniany tutaj Schecter.
2. 8 strunowe gitary, na ktorych cisnie np. Meshuggah. Obciac dwie "wiolinowe" najwyzsze struny i mamy to co, ja bym chcial.
3. Inne barytony, ktore niby strojone sa z reguly kwarta/kwinta w dol, ale moga byc wiecej.

Mozna ocipiec.

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Czyli wszystko w normie. To jak najbardziej normalny i zdrowy objaw :D. Zycze powodzenia w poszukiwaniach.

Offline Drozd

  • Pr0
  • Wiadomości: 542
  • Serius big fella
Otoz to, zalezaloby mi wlasnie na tym, zeby gitara ktora mam byla przystosowana do tego stroju i nie wymagala nadmiernego pocenia sie z jej setupem. Stad to, ze na zwykla gitare zaloze grubasne struny, dla mnie odpada. Jestem laikiem i kompletnie nie interesuja mnie sprawy techniczne zwiazane z gitara. Im mniej musze przy niej robic, tym dla mnie lepiej.



I tu się mylisz.
weimar guitar gently weeps

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Swoją drogą, ze swojego doświadczenia jeszcze zwrócę uwagę na jedną rzecz ;)
Jeśli faktycznie chcesz się stroić tak ekstremalnie nisko, jak basowe E, to powiem ci, żebyś dużą wagę przywiązał do wyboru mostka. Najlepiej pogadaj o tym z jakims lutnikiem (na razie tylko się skonsultuj, nie musisz od razu nic zamawiać przecież) i wszelkie "zepsute" opcje odpuść sobie, bierz stały, to na start (i tak nie solujesz, a wiele ci to ułatwi).
Warto pomyśleć o mostkach typu string-thu albo telecasterowych, będzie fajnie działać na dechę - ale postaraj się wyczaić wersję z jak najszerszą możliwą regulacją menzury, oraz przemyśl dobrze położenie mostka na desce.
U mnie początkowo miałem mieć telecasterowaty most ze śrubami od regulacji wymienionymi na z jakiegoś basowego (żeby móc więcej regulować właśnie), ale lutnik w ostateczności zrezygnował z tego i zamontował go we fabrycznym stanie, obliczając dokładnie położenie na desce pod strojenie do pełnego A. Gdy ostatnio założyłem strunę GHS .080 i próbowałem się nastroić do E, to przy zbyt niskiej akcji strun brakowało mi regulacji - mostek był zbyt blisko gryfu i menzura odrobinę za krótka, musiałem to wysokością zawieszenia nadrobić.
Nie wiem, co by było, gdybym założył grubszą strunę - ale znowu ze string-thru i telecasterowatymi wynalazkami jest taki pic, że boję się, że grubsza struna mi się nie zmieści :D Ale póki co wciąż eksperymentuję, może np ze strunami innej firmy będę miał więcej szczęścia.

Wiem, mieszam jeszcze bardziej ;>
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline xaos

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
@drozdu

W czym sie myle? Tym, ze w moim idealnym swiecie nie musze myslec o sprawach technicznych i moge skupic sie na graniu? Tutaj sie nie da mylic, albo miec racje. To preferencja :P

@sylkis

Wbrew pozorom, wcale nie mieszasz :D Utwierdzasz mnie w przekonaniu, ze ja sobie ta gitare po prostu zrobie u jakiegos lutnika ;)

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
to ja napiszę z 2 strony bo drozdu poleciał troche skrótem myślowym - im mniej przy gitarze robisz tym gorzej dla niej, a im gorzej dla niej, tym gorzej dla Ciebie. A w praktyce - jak nie zadbasz o prawidłowy setup i konserwację, to gitara będzie mniej wygodna w obsłudze.
B ( o ) ( o ) B S

Offline xaos

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
A ja zmierzam do tego, ze nie mam ochoty sie tym zajmowac. Moge swoj czas poswiecic na inne kreatywne zajecia.
Niech wyznacznikiem tego, jaki mam do technicznych spraw stosunek, bedzie to, ze krew mnie zalewa jak mam struny wymieniac i wole komus za to zaplacic.

Z tego tez powodu wazne dla mnie jest, zeby ewentualna gitara byla jak najbardziej user friendly w kwestiach eksploatacyjnych.

A powiedzcie mi prosze, do jakiego lutnika sie zglosic? PAS? Widzialem, ze tutaj zz-top jest w temacie :)

Offline Drozd

  • Pr0
  • Wiadomości: 542
  • Serius big fella
to ja napiszę z 2 strony bo drozdu poleciał troche skrótem myślowym - im mniej przy gitarze robisz tym gorzej dla niej, a im gorzej dla niej, tym gorzej dla Ciebie. A w praktyce - jak nie zadbasz o prawidłowy setup i konserwację, to gitara będzie mniej wygodna w obsłudze.

Faktycznie, poleciałem skrótem. Bo co do niektórych rzeczy trzeba się zgodzić (żadnych floydów w takiej gitarze), to grubością strun dla przykładu musisz się zainteresować. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jakiego druta do niskiego E w skali 30 czy 28 - będziesz musiał kupić kilka i samemu dojść do swojego wymarzonego naprężenia.
weimar guitar gently weeps

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
ZZ Top jest w temacie, bo to właśnie PAS. Ale działalność lutniczą zakończył już jakiś czas temu ;)
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Xaos, a skąd jesteś i jak bardzo srasz kasą? Bo np. w okolicach Warszawy jest Nexus (dobry, ale w chuj drogi) ;) albo w ogóle to masz na forum topik z namiarami na lutników, dałbym linka ale piszę z telefonu. :)
« Ostatnia zmiana: 06 Paź, 2011, 19:01:47 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Napisał, że ma od 4 do 5 tysięcy do wydania. Za tyle Nexus chyba mu nie zrobi, choć nie wiem, warto spytać.

Jeśli mam coś doradzić, to "gitara typu Bass VI" to wyjście, które najbardziej by mi pasowało w Twojej sytuacji. Ale ja lubię długie skale, póki nie sprawdzisz, jak Ci to leży, nie warto ryzykować. Noo i pójście w lutnika może nie opłacić się finansowo przy odsprzedaży.

Takie luźne przemyślenia. Kiedyś też za nic nie chciałem dłubać w gitarze, bo mi się nie chciało, ale od kiedy mam MMJP7, zacząłem sam o niego dbać. Ustawianie menzury, pręta, zakładanie strun - nie zajmuje to dużo czasu przy stałym moście, a i zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy na jeżdżeniu do kogoś, kto Ci to zrobi. Poza tym, poznasz lepiej instrument, do czego jest zdolny i jak jest skonstruowany.
« Ostatnia zmiana: 06 Paź, 2011, 18:59:29 wysłana przez mondomg »

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Powiedzcie jak tego szukać, albo podajcie jakieś modele Bass VI poza Hellcatem i Fenderem Bass VI, bo nie mogę się do niczego dokopać, a ciekawi mnie ta sprawa.
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Przejrzyj sobie temat z barytonami seryjnymi, jest tam kilka gitar tego typu.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Lecę z głowy, więc pewnie trochę pominę:
Bass VI
Schecter Hellcat VI
Schecter Ultra VI
Burns Barracuda
Agile Argus

...i było tego jeszcze trochę, ale jakoś mam dziurę w mózgu teraz. Jak sobie przypomnę, to dopiszę jeszcze.

ED: Jaguar Baritone Custom, jak mogłem zapomnieć :E No i jeszcze tego będzie więcej ;)
AA, no i są jeszcze wynalazki typu Danelectro '63 albo Longhorn i różne Gretsch'e, ale nie wiem na ile one wpadają w kategorię "zwykłych", a na ile "Bass VI-like" barytonów...
« Ostatnia zmiana: 06 Paź, 2011, 19:50:12 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
O cholera, GAS http://www.schecterguitars.com/Products/Guitar/Ultra-VI.aspx

Co to w ogóle za pickpy, minihumby? Basowe? Pytam ogólnie, bo podobne są w większości VI na które trafiłem.
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Jeśli to te same, co w Hellcatach (a chyba to te same), to to są jakieś minihumby Seymour Duncan designed - produkowane przez Schectera w żółtych fabrykach.
I to są zwykłe humby, tylko wymiarami wpasowane do tych gitar i zaprojektowane tak, aby w trybie singli imitowały brzmienie singli z Bass VI (czyli bardzo podobnych do stratocasterowych wg Merlina), a w trybie humbuckera dawały zarówno dobrze basowe brzmienie, jak i zagadały dobrze z przesterem.
Zdaje się, że koleś z The Cure maczał w tym swoje palce, jeśli dobrze pamiętam (Hellcat VI był projektowany pod jego widzimisię).
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
chwila, bo ja czegoś nie rozumiem, przeca to zwykłe barytony sa...
i always go full retard

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475


Czy ja wiem, czy takie zwykłe barytony? ;)
(przypominam, że tworzone były z myślą o pełnieniu roli basu w zespole, a nie nisko strojonej gitary :) )

BTW, kiedyś będę kurwa bogaty i kupię sobie po jednym z każdego Bass VI-like wiosła :D
« Ostatnia zmiana: 06 Paź, 2011, 20:23:07 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
i always go full retard

Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
Ja bym powiedział, że z takim podejściem da się żyć, ale niezmiernie ciężko wytrzymać z gitarą lutniczą :-)

Rzucę jeszcze jedną opcję: konwersja samego gryfu w jakiejś taniej gitarze bolt-on. Recepta jest dość prosta:
- kupujemy jakąś tanią gitarę bolt-on, ze stałym mostem, dobrze by było z 22 lub 21 progami, choć to nie warunek sine qua non (najlepiej używana, żeby nas nie bolało)
- Zlecamy zaprzyjaźnionemu lutnikowi wykonanie gryfu o 2 lub 3 progi wydłużonego w kierunku główki - to dość proste: +1 próg do standardowego 25,5" i mamy 27", +2 i mamy 28,6", +3=30"...
- Zaoszczędzoną kasę ładujemy w tuning, czyli wymianę pickupów na zgodne z własnymi preferencjami, lepszy mostek i klucze, whatever...
« Ostatnia zmiana: 07 Paź, 2011, 12:10:31 wysłana przez zz_top »
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Właśnie coś w tym stylu zamierzam zrobić z moim piewrwszym Washem (skoro i tak nie sprzedam, bo nie).

Orientujesz się ile taki nowy gryf kosztować będzie?
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
A nie będzie problemu z osadzeniem gryfu, nie powinien być głębiej? Bo lata temu chciałem cos zmienic w swoim Ranie Bolt -on (zrobic z niego siódemkę albo barytona) i panowie z Rana nie chcieli sie tego podjać. Dostałem info że żeby zrobic baryton musieliby rżnąć korpus (poszerzac i pogłębiać kieszeń) żeby go prawidłowo osadzić. Ostatecznie zgodzili się zrobić to za 1000 ale nie chcieli zbytnio odpowiadać za ewentualne komplikacje i brak strojenia.
B ( o ) ( o ) B S

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Wspomniany Warmoth zajmuje się robieniem działających replacementów typu właśnie barytonowy gryf do zwykłego tele lub strata. Tyle, że oni robią to pod konkretne (i raczej poważniejsze) modele, a nie każdą chińską popierdółkę...
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
7 Odpowiedzi
4147 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Paź, 2009, 16:41:06
wysłana przez BartekL
15 Odpowiedzi
5600 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Sie, 2012, 13:56:45
wysłana przez Stivo2005
8 Odpowiedzi
2655 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Sty, 2013, 20:27:34
wysłana przez Pneumonia2
16 Odpowiedzi
8373 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2013, 20:14:49
wysłana przez dom?n
18 Odpowiedzi
12984 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Sty, 2015, 21:35:12
wysłana przez krechaSP