Autor Wątek: Mam pomysł na gitarę, ale nie wiem z której strony ugryźć drewno  (Przeczytany 25131 razy)

Offline xaos

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
W chwili obecnej mam K7.

Lubię ciężkie, a w zasadzie niskie brzmienie, nie tylko z przesterem.

Oprócz przesterowych ciężkich (raczej wolnych i selektywnych, bo nie jara mnie kompletnie wycinanie turbo solówek)riffów, kręcą mnie np. brzmienia toolowe, gdzie bas gra partie gitarowe. Czyli mamy tutaj czyste basowe brzmienie z np flangerem, lub kaczuszką.

Prawie w ogóle z kolei nie gram partii na wysokich "wiolinowych" strunach, czyli H5 lub E6 i te dwie struny są dla mnie zbędne.

W związku z tym, kupowanie gitary 8 strunowej mija się w moim przypadku trochę z celem.
Dlatego celowałbym raczej w gitarę 6 strunową, z usuniętymi strunami H5i E6 a dodanymi dwoma basowymi.

Chciałbym zarazem, żeby gitara była wygodna i na tyle, na ile to możliwe w przypadku grubszych strun, miękka.

Mając ten komplet informacji zwracam się do Was, a w szczególności do tych, którzy ogarniają tematy techniczne, z prośbo-pytaniem o doradzenie, podpowiedzenie co wybrać.

Czy są jakieś sensowne gitary istniejących producentów, które by mi się tutaj sprawdziły?

Czy może najlepszym wyjściem jest zamówienie sobie u jakiegoś lutnika customa? Jeśli tak, to o którego? Jakie drewno, przystawki i resztę osprzętu wybrać?

Z góry dzięki za pomoc :)

Offline Drozd

  • Pr0
  • Wiadomości: 542
  • Serius big fella

Prawie w ogóle z kolei nie gram partii na wysokich "wiolinowych" strunach, czyli H5 lub E6 i te dwie struny są dla mnie zbędne.

W związku z tym, kupowanie gitary 8 strunowej mija się w moim przypadku trochę z celem.
Dlatego celowałbym raczej w gitarę 6 strunową, z usuniętymi strunami H5i E6 a dodanymi dwoma basowymi.



To znaczy, mówisz nam, że chciałbyś baryton, ale nie wiesz, że go byś chciał?
weimar guitar gently weeps

Offline Aston

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 971
    • Kanał YouTube
Uderz do gz-s'a, może on ci opchnie PASa barytona ;)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Zorr - o [mm] mnie wyprzedziłeś. Może tylko coś z "jaśniejszym" korpusem (jesion, itd.), ale to nie mus.
Paczki z głów!

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Uderz do gz-s'a, może on ci opchnie PASa barytona ;)

Jeśli kolega będzie w stanie dać sensowna propozycję, to dlaczego nie
Ale każdemu polecę Klon+ bubinga z hebanem w NTB i mahoniem na skrzydłach + nakładka z klonu. Z moimi 28" jest zajebiście selektywnie a singiel pod gryfem robi na cleanie coś, co panny przyprawia o przecieki w piwnicy ;)
B ( o ) ( o ) B S

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odjęcie dwóch wiolinowych i dodanie dwóch basowych?:D
To może w ogóle się rozejrzyj też za tzw krótkoskalowymi basami 6strun (z gitarową szerokością gryfu), tj barytonami strojonymi standardowo w E, ale o oktawę niżej, w stylu jak np Shecter Hellcat VI (wersja  względnie budżetowa, przynajmniej w porównaniu do propozycji Zorro)? Zwykle mają koło 30'. Czy to jednak zbyt nisko?:)
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Ale dlaczego od razu tak drastycznie? + 2 struny, czyli B i F# da się normalnie ugryźć na każdym barytonie (zresztą nie tylko, na 25,5 też się da, tylko zalezy kto jakie liny cumownicze lubi pod paluchami). Gdzie jak gdzie, ale na tym forum nikogo nie powinno dziwić że ktoś łapie się za tak niskie (ale jeszcze nie ekstremalnie) stroje
B ( o ) ( o ) B S

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Podstawowe pytanie: ile masz do wydania?

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Ale dlaczego od razu tak drastycznie? + 2 struny, czyli B i F# da się normalnie ugryźć na każdym barytonie (zresztą nie tylko, na 25,5 też się da, tylko zalezy kto jakie liny cumownicze lubi pod paluchami). Gdzie jak gdzie, ale na tym forum nikogo nie powinno dziwić że ktoś łapie się za tak niskie (ale jeszcze nie ekstremalnie) stroje
Tylko zwróciłem uwagę, że oprócz "standardowych" barytonów istnieją jeszcze takie al'a Bass VI, wśród których są nie tylko te na singlach. Pomyślałem, że mogłoby to zainteresować, w najgorszym wypadku by obczaić osocho (jeśli wcześniej o takich zabawkach nie słyszał) zaguglał i stwierdził, że to nie dla niego (a jeśli słyszał, to nie musiałby nawet guglać) :)
Na tym forum chyba nie powinno dziwić, że ktoś wspomina o tego typu wiosłach (których z resztą nie trzeba "ekstremalnie" stroić - wielu ludzi używa ich do Standard B(H) przecież)?
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
I ja jestem Ci wdzięczny za wspomnienie, bo osobiście nie wiedziałem o takich wynalazkach, i w najbliższym czasie sobie wygóglam.
: >


Posty połączone: 04 Paź, 2011, 18:16:01
I ja jestem Ci wdzięczny za wspomnienie, bo osobiście nie wiedziałem o takich wynalazkach, i w najbliższym czasie sobie wygóglam.
: >


Posty połączone: 04 Paź, 2011, 18:16:42
I ja jestem Ci wdzięczny za wspomnienie, bo osobiście nie wiedziałem o takich wynalazkach, i w najbliższym czasie sobie wygóglam.
: >
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Rachet wyraża wdzięcznośc potrójnie ;)

@Sylkis, spoko, troche opacznie Cię zrozumiałem :)
B ( o ) ( o ) B S

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
A daj spokój, forum mi się zacina, a net tylko to pogarsza. Czasem jedyny sposób na wysłanie posta to milijonklik poprzeczny w "wyślij wiadomość", który jednak prawie zawsze skutkuje drabinką jak powyżej :(
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
A daj spokój, forum mi się zacina, a net tylko to pogarsza. Czasem jedyny sposób na wysłanie posta to milijonklik poprzeczny w "wyślij wiadomość", który jednak prawie zawsze skutkuje drabinką jak powyżej :(

Można zawsze kliknać wyslij i jak nic nie robi to najpirw odswiezyć stronę. Bedziesz wetdy widział czy post się załadował czy nie ;)

czy pan xaos nie szuka przypadkiem instrumentu o 4, czy 5 strunach?

mam raczej wrazenie że pan xaos używa  po prostu głownie 2-3 najgrubszych struna, ale w przciwieństwie do reszty uzytkowników, on sie do tego przyznaje ;)
B ( o ) ( o ) B S

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
g-zs myślisz, że tak nie robię? Robię, ale po trzecim razem widzę, że to bez sensu, klikam milijon razy w tempie 220 bpm i wysyła się. Nie wiem czemu to działa, ale działa :)
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline Aston

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 971
    • Kanał YouTube
czy pan xaos nie szuka przypadkiem instrumentu o 4, czy 5 strunach?

mam raczej wrazenie że pan xaos używa  po prostu głownie 2-3 najgrubszych struna, ale w przciwieństwie do reszty uzytkowników, on sie do tego przyznaje ;)
na wiośle które już ma można bez problemu zejść do dropG czy F#, używając strun .074 czy .080. jak cienkie przeszkadzają, to się w nie szmatkę wtyka ;)
natomiast jak czytam o liniach basu z Toola, to wydaje mi się, że lepszym pomysłem jest bas, na którym się paluszkami pograć da. jak ma być miękko i sympatycznie, to może bas w krótszej skali i z lżejszym kompletem strun.
Kurde, to ja miałem w Icemanie .85 w F przy 28,625" i było trochę miękkawo. Flaki będą przy normalnej skali. No ja bym nadal w giezesowego barytona uderzał.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Ja obecnie mam .72 w E przy 30" i szczerze mówiąc gra mi się na tym dobrze, zwłaszcza że do poprzedniej ósemki wstawiałm .90 do tego samego stroju (ale menzury 27") a lubie raczej grubsze struny niż cieńsze
B ( o ) ( o ) B S

Offline xaos

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
Dzieki za feedback!

Chodzi mi jak najbardziej o gitare 6 strunowa. Budzet szacuje na ~4-5k, uwzgleniam sprzedaz k7 i ewentualnie cos dorzuce.

Problem z naszym opsranym krajem jest taki, ze tutaj sobie nigdzie nic nie ogram, jesli to odbiega od popularnego standardu, wiec w wyborze takiej gitary jestem zdany na mylace momentami youtube i fora internetowa...Stad zwracam sie do Was, bo pewnie jakies takie deski mielisci okazje dotykac.

Gibson na yt brzmi bardzo smakowicie. Shecter tez jest bardzo ciekawa opcja, zwlaszcza jesli braloby sie go z USA.

Co do customa PAS, musze przemilczec, bo nie mam oczywiscie pojecia jak to mogloby grac.

Ktos dotykal moze jeszcze cos innego, godnego polecenia?

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Co do customa PAS, musze przemilczec, bo nie mam oczywiscie pojecia jak to mogloby grac.

Jak chcesz sobie ograć mojego barytona to zapraszam
B ( o ) ( o ) B S

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline xaos

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
Dzieki :)

Mam jeszcze pytanie techniczne, bo nie ogarniam tego tematu kompletnie, a czytanie wiki nic nie pomaga.

Wedle wiki, baryton stroi sie kwinte, kwarte lub cala oktawe nizej. Rozrzut jest dosc duzy i w zasadzie, jesli mozna stroic oktawe nizej, to po co powstala wspomniana wyzej gitara Shecter'a? Zapewne gdzies tutaj wchodzi wielkosc menzury do gry?

Przechodzac do konkretow, docelowy stroj wyobrazam sobie roboczo tak:

E A D A D G   (oczywiscie, pierwsze E i A stroja oktawe nizej wzgledem tradycyjnej gitary)

Czy osiagne to na kazdym barytonie, czy musze juz sobie uwzglednic jakas konkretna menzure, albo inny parametr przy wyborze gitary?

@gz-s
Chetnie skorzystam. Jak tylko bede wybierac sie w okolice wrocka, to zwale Ci sie na glowe :)
« Ostatnia zmiana: 05 Paź, 2011, 12:17:15 wysłana przez xaos »

Offline zz_top

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • http://www.pasguitars.com
E A D A D G   (oczywiscie, pierwsze E i A stroja oktawe nizej wzgledem tradycyjnej gitary)

Czy osiagne to na kazdym barytonie, czy musze juz sobie uwzglednic jakas konkretna menzure, albo inny parametr przy wyborze gitary?

Dla mnie najlepiej do takiego stroju kojarzy się 30" (od biedy 28,5") na strunkach 85-17
Przemek Sułkowski
PAS Handmade Guitars

Offline xaos

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
Sformulowanie "od biedy" troszke mnie stresuje ;D

28,5 moze byc, czy w ogole olac i szukac tylko 30? :)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Men - najpierw koniecznie barytona dowolnego zamacać! Ja np. wiem, że 30" w gicie już nie dla mnie, 27" max.
Na  24,75 też polecisz w niskim E*, kwestia wygody, stabilności i intonacji.

Spoiler

« Ostatnia zmiana: 05 Paź, 2011, 12:36:42 wysłana przez wuj Bat »
Paczki z głów!

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
W zależności od twoich preferencji co do twardości strun (i ew skilla, którym można wiele nadrobić) to na upartego przy odpowiednio grubych strunach nawet i zwykłą gitarę nastroisz oktawę niżej. Kwestia tylko jaki będzie przy tym dla ciebie komfort gry (przy tak niskim stroju, grubych strunach i wąskim odstępie między progami wydaje mi się, że mógłbyś mieć kłopoty z setupem, czy w mostku nie zabrakłoby ci regulacji menzury oraz mógłbyś chyba mieć trochę kłopotów z akcją strun, poza tym każda struna ma swoją grubość i porównaj sobie jaki odstęp między nimi by był przy typowo basowych grubościach w okolicy kończącej się na .100+, na zwykłym gitarowym gryfie). Odpowiedni gryf, mostek itp tutaj będą prawdopodobnie nieocenione, aby dało się taką gitarę po prostu porządnie ustawić do grania przy danym stroju i strunach.


Poza tym, jak mi to kiedyś wyjaśnił nauczyciel, do którego ongiś chodziłem, w basach dłuższą skalę robi się tak naprawdę głównie po to, aby były głośniejsze (bo, jak wiadomo, większość ludzi słabiej słyszy niskie dźwięki). Bo na komfort gry w sensie sprężystości strun ogromne znaczenie ma też wspomniane ustawienie gryfu, wysokość struny w jego siodełku itp, a nie tylko menzura - za to zgodnie z najprostszymi zasadami fizyki: im dłuższa menzura, tym większy maksymalny odchył jej drgań -> głośniejszy sygnał (chodzi dokładnie o tą samą zasadę, co dlaczego pod mostkiem daje się zazwyczaj mocniejsze pickupy, niż pod gryfem).  Oczywiście wpływa to tez ogólnie na brzmienie, nie tylko na głośność.
« Ostatnia zmiana: 05 Paź, 2011, 12:46:56 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline xaos

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
Otoz to, zalezaloby mi wlasnie na tym, zeby gitara ktora mam byla przystosowana do tego stroju i nie wymagala nadmiernego pocenia sie z jej setupem. Stad to, ze na zwykla gitare zaloze grubasne struny, dla mnie odpada. Jestem laikiem i kompletnie nie interesuja mnie sprawy techniczne zwiazane z gitara. Im mniej musze przy niej robic, tym dla mnie lepiej.

Chcialbym, na tyle na ile to mozliwe, miec jak najciensze struny i mozliwie najwyzszy komfort gry. Sprawa samego brzmienia to juz oczywiscie osobny temat.

Ogram sobie jakies barytony i zobacze jak sie z tym w ogole czuje...

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
7 Odpowiedzi
4147 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Paź, 2009, 16:41:06
wysłana przez BartekL
15 Odpowiedzi
5600 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Sie, 2012, 13:56:45
wysłana przez Stivo2005
8 Odpowiedzi
2655 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Sty, 2013, 20:27:34
wysłana przez Pneumonia2
16 Odpowiedzi
8373 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2013, 20:14:49
wysłana przez dom?n
18 Odpowiedzi
12983 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Sty, 2015, 21:35:12
wysłana przez krechaSP