Autor Wątek: Nagrywanie w zwolnionym tempie [Reaper]  (Przeczytany 8240 razy)

Offline ukasheq

  • Gaduła
  • Wiadomości: 146
Nagrywanie w zwolnionym tempie [Reaper]
« 20 Mar, 2011, 14:42:43 »
joł ;)

Zdaje sobie sprawę, że temat trochę wali bobem, ale czy da się nagrywać w zwolnionym tempie? Załóżmy, że mam jakiś trudny motyw do nagrania a chce żeby wszystko było idealnie. I teraz tak, wklejam midi perkę, podstawiam pod to garki, wklejam sobie gitare midi zapisaną i zwalniam tempo (np oryginał 240) do 120 i gram do tego(nagrywam własną scieżkę) ? Czy potem da się to wszytko przyspieszyć ? :D

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Da się, ale brzmi beznadziejnie i wychodzisz na ciotę.*

Naucz się grać, men.

*czyli Dragonforce, oni tak robią.

Offline ukasheq

  • Gaduła
  • Wiadomości: 146
Czyli tak jak myślałem, że pewnie bieda będzie ;p Ale mimo wszystko, jak to technicznie zrobić w Reaperze? tzn zwolnić coś lub przyspieszyć? bo zmiana tempa owszem działa tylko na perkusje midi, a na resztę nie (z tego co pamiętam).

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Najprościej da się rozciągając/skracając region, ale w zdecydowanej większości wypadków będzie brzmieć to nienaturalnie.

Profesjonalnie jednak trzeba ciąć DI przy transjencie i "zsunąć" regiony w docelowym tempie robiąc przy okazji crossfade.

Offline ukasheq

  • Gaduła
  • Wiadomości: 146
Ok wielkie dzięki :D

Offline firejump

  • Gaduła
  • Wiadomości: 296
    • Mniejszość
Najprościej da się rozciągając/skracając region

W Reaperze można jeszcze prościej: na czas nagrywania ustawiasz Playback Rate np. na 0.5, nagrywasz, przywracasz Rate do 1.0, po czym na nagranych plikach w "Item Properties" zaznaczasz "Preserve pitch when changing rate". Voila.

Cytat: mondomg
Naucz się grać, men.
Na płytę w życiu bym czegoś tak nagranego nie puścił, ale jako pomoc przy komponowaniu ta technika nieźle się sprawdza i nie widzę w niej nic zdrożnego. Niektórzy (np. ja) lubią po prostu usłyszeć, jak docelowo ma brzmieć jakaś zagrywka, zanim się jej nauczą.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
LOL na wielu nowych modern metalowych wydawnictwach można znaleźć takie tricki. I to podkreślam (i pogrubiam) nie dlatego że ktoś grać nie potrafi.

Offline Grzgrz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 240
gdzies na youtubie wisi video na ktorym typ pokazuje jak nagrywa w zwolnionym (chyba o 25%) tempie uzywajac ProToolsa. Pozniej jest pokazane, jak odtwarza w 'normalnym' tempie. Przypuszczam, ze nikt by sie nie polapal. :)

Offline Jakub_Z.

  • Pr0
  • Wiadomości: 549
  • Matowy
O, daj linka. Chętnie obczaję :)

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
W PT można to zrobić bardzo prosto w kilku krokach:

1) zmieniamy tempo na mniejsze
2) ustawiam track na "tick based"
3) nagrywamy
4) tniemy DI track beat detective
5) wracamy do poprzedniego tempa
6) automatycznie kwantyzujemy
7) odpalamy edit smoothing z BD
8) zmieniamy track na "sample based"

(piszę z głowy)

Offline Grzgrz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 240
Kurde, nie moge odkopac tego filmu. Napisalem do kolezki ktory mi to podeslal czy ma jeszcze namiar na to.

Lord, tam raczej to wygladalo jak 'rozciaganie' i 'kurczenie' tracka, bez 'zbednego pierd*lenia'..

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Oj nie słyszałem jeszcze dobrego algorytmu rozaciągania/kurczenia, który brzmiałby dobrze modyfikując tempo o więcej niż 4-5% ;/ Zawsze transjenty są zauważalnie niszczone :(

Offline randall-maniak

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 7
joł ;)

Zdaje sobie sprawę, że temat trochę wali bobem, ale czy da się nagrywać w zwolnionym tempie? Załóżmy, że mam jakiś trudny motyw do nagrania a chce żeby wszystko było idealnie. I teraz tak, wklejam midi perkę, podstawiam pod to garki, wklejam sobie gitare midi zapisaną i zwalniam tempo (np oryginał 240) do 120 i gram do tego(nagrywam własną scieżkę) ? Czy potem da się to wszytko przyspieszyć ? :D


Przed bpm, pod śladami masz pokrętło/licznik "rate" ustawiasz na 0.5 i nagrywasz slow-mo :) potem zmieniasz na 1.0 i masz piękną, przyspieszoną ścieżkę gitary :)

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
0 Odpowiedzi
1760 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lut, 2011, 12:52:51
wysłana przez Harnaź
7 Odpowiedzi
8027 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Paź, 2012, 11:24:35
wysłana przez Vicol
3 Odpowiedzi
3597 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Gru, 2016, 22:18:12
wysłana przez przemak
2 Odpowiedzi
4225 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Sty, 2019, 18:44:27
wysłana przez vastio
1 Odpowiedzi
1214 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Kwi, 2022, 09:13:42
wysłana przez Aremenius