Autor Wątek: Kupno telewizora LCD  (Przeczytany 5561 razy)

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Kupno telewizora LCD
« 10 Gru, 2009, 15:22:17 »
Hej panowie, chcę kupić na święta telewizor. Kompletnie się w tym nie orientuję - wiem tylko żeby zwracać uwagę na magiczne "1080p" na naklejce. Jakie są Wasze doświadczenia w tej sprawie? Na co zwrócić uwagę przy kupnie? Na co można się nabrać?

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 777
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #1 10 Gru, 2009, 15:53:26 »
Lordi - mam takiego ładnego LG 37". Się naszukałem, nasprawdzałem onegday.

Zwróć uwagę na to czy masz dobry sygnał - czyli cyfrowy tuner, najlepiej "n". Jak masz z anteny - to wszystko będzie okropnie chujowe. Poza tym - do 37" włącznie nie widać absolutnie czy to HD, czy HD ready. IMO nie ma też sensu kupować nic mniejszego. Jeśli będziesz oglądał z >3m - kup 42".
Kupowałem w sieci Neonet - dotąd na tym modelu nikt ich nie przebił od wakacji ceną. IMO LG są ok, zajebiste są Sharp AQUOS. Znajomi mają z 2 trybami filmowymi - przezajebisty jest ten drugi, normalnie jakby 3D się robi. Teraz nagrodę EISA wygrał Philips - też warto popatrzeć na tę markę. No i żeby: albo miał tryb automatycznego formatu obrazu, albo żeby przy zmienianiu kanałów pamiętał Twoje ustawienie, bo w zasadzie tylko to mnie wpienia - ustawiam sobie obraz 4:3 żeby nie było czarnych pasków góra-dół, zmieniam kanał - i znów jest factory reset. Najważniejsze - czy już w sklepie kolory są naturalne - porównaj obraz np. z kolorem skóry na dłoni. Spytaj oczywiście, czy mogą Ci puścić sygnał HD, z bluraya itp.

Często telewizorki o wąskich obudowach mają małe, słabe głośniczki - niech ziom sprzedawca odkręci trochę volume, porównaj sobie też.

W skrócie - szukaj promo na AQUOSY albo LG. Zobacz - może stać Cię będzie na LEDa - czadowy obraz!

Modeli konkretnych nie podaję, bo to już kwestia Twojej kasy.
Paczki z głów!

Offline Pronisław

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 9
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #2 10 Gru, 2009, 16:48:45 »
Sam biegam ostatnio po sklepach, wertuję fora internetowe, słucham opinii ludzi obytych w tym temacie i na podstawie tego wyrobiłem taką opinię: kup pan plazmę. Plazmy panasonica nawet z tej niższej półki cenowej bija na głowę nawet te droższe lcd . Dzisiaj porównywałem panasonica z rozdzielczością delikatnie mniejszą niż HDready (coś koło 1200x800) z lcd lg o tej samej przekątnej matrycy, ale full hd - jedyne co zaobserwowałem z odległości 3m, to GIGANTYCZNA różnica w głębi czerni. Oba TV były podpięte pod  Blue raya, różnicy w rozdzielczości nie zauważyłem (może powodem była przekątna 37 cali), a jakość kolorów, nasycenie barw, odświeżanie obrazu były zdecydowanie na korzyść plazmy. W tym tygodniu planuje kupno trochę większego monstrum - Panasonica TX-P50S10E. Jeśli chodzi o TV z LED, to na razie oferta jest słaba - tragiczne Sharpy (pixeloza) i hybrydy samsunga (tylko krawędzie ekranu podświetlane są przez LED, w środku ekranu to zwykłe LCD). Poza odniosłem wrażenie, że plazmy mają znacznie lepsza jakość obrazu przy SD, czyli jak na razie większości oferowanych w kraju kanałów.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 777
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #3 10 Gru, 2009, 16:54:26 »
Jeśli chodzi o plazmę i głębię czerni oraz odświeżanie - fakt, żaden LCD nie podskoczy, z założenia tych konstrukcji... Co do kolorów - gust. Ale plazma żre mega prądu...
Paczki z głów!

Offline Pronisław

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 9
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #4 10 Gru, 2009, 17:36:16 »
Plazma kiedyś żarła mega prądu, teraz żre sporo. Nie wiem na ile prawdziwe są dane producentów, ale 50 calowa plazma ma podobny pobór do 52 calowego lcd

Offline kur_krank

  • Gaduła
  • Wiadomości: 108
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #5 10 Gru, 2009, 17:41:46 »
Plazma ma lepsze odwzorowanie czerni. Obraz standardowy ( nie HD, FHD ) jest
ładniejszy niż na LCD. Wady to zużycie prądu i mniejszy kontrast ( widać to wyraźnie jeśli oglądasz plazmę w jasnym pokoju w dzień ) warto też szukać odświeżanie 100 Hz w Lcd jest to już standard w plazmach trzeba sprawdzać. Na codzienny użytek Lcd jest lepsze, a plazma na wieczorne oglądanie w ciemnym pokoju. Tv z led
to przyszłość, za którą jeszcze się za dużo płaci ( choć obraz jest lepszy niż poprzednie technologie )

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #6 10 Gru, 2009, 17:58:57 »
takie pytanko na boku- czy te nowsze plazmy też tak się strasznie grzeją? wiem że w starszych narzekano na taki problem

Offline kur_krank

  • Gaduła
  • Wiadomości: 108
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #7 10 Gru, 2009, 18:06:38 »
To taka technologia i taki jej urok  - grzeją się, świeci rozpalony gaz i co gorsza z czasem wypala się ( podobno przy używaniu 5 godz. dziennie żywotność matrycy ocenia się na 10 lat ) Tylko kto kupuje telewizor na 10 lat.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #8 10 Gru, 2009, 19:49:40 »
Podziękowania chłopaki za odpowiedzi :) Dzięki Pronisławowi mam teraz nie lada dylemat, ale cóż - będę chyba musiał polegać na własnych zmysłach podczas kupna. Znalazłem taką stronkę:

http://plazma-lcd-fakty.pl/

Ale wydają się tam pisać półprawdami nawet dla mnie. Co sądzicie?

Offline kur_krank

  • Gaduła
  • Wiadomości: 108
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #9 10 Gru, 2009, 20:58:57 »
Wszystko zależy jaką kategorię cenową rozpatrujemy. Drogie plazmy (np. Kuro Pioneera ) są lepsze niż drogie Lcd, ale porównywalnie cenowo Lcd do plazmy w granicach 2kzł - 3kzł to już inna kwestia. Plazma to droższa technologia i za to samo co w Lcd płacisz więcej ( porównywalne parametry techniczne, wyposażenie w złącza, regulacje itp.) Złużycie prądu to jakieś 200 zł więcej na rok przy 6 godz/dzień ( jak mi się przypomni to znajdę te dane )
na niekorzyść plazmy i ciężar samego telewizora ( jak ktoś chce go przenosić ) plazma jest ciężka i delikatna. Moim zdaniem Lcd wygrywa w stosunku jakość/cena i w użytkowaniu. Dla prawdziwych ortodoksów plazma jednak to jest to.  ;)
Dobrze, że nie mamy dylematu najnowszej technologii - LaserVue.
« Ostatnia zmiana: 10 Gru, 2009, 21:11:03 wysłana przez kur_krank »

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #10 10 Gru, 2009, 21:32:36 »
A jaka wielkość? Jeżeli interesuje cie 23'' to teraz w Cyfrze+ rozdawali za 1zł takie telewizory i na allegro pojawiło się mnóstwo w atrakcyjnych cenach. LG W237.. coś tam coś tam.
Ja kupiłem przedwczoraj za 800zł. Full HD 50k:1 i inne takie. I swoją drogą mam monitor 22'' z identyczną matrycą i wydaje mi się bardzo super.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #11 10 Gru, 2009, 22:23:46 »
Myślałem o czymś 37"-40"... Okazyjnie będę chciał jeszcze podłączać pod to laptop (22" monitorek zapewnia już niezły komfort edycji, strach się bać co będzie działo się na telewizorku ;)). Dzięki za odpowiedzi!

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #12 11 Gru, 2009, 01:10:06 »
SD, czyli jak na razie większości oferowanych w kraju kanałów.

Dla mnie to jest takie nieco pierdolenie. Bo nie po to bym wydał 3-4 tyś pln, żeby oglądać telewizję (bo jej i tak nie oglądam) tylko żeby mieć jak najlepszy ikspiriens przy oglądaniu filmów i generalnie tego co mnie interesuje. A jeśli mnie interesuje, to wolę mieć lepszy ikspiriens i jednak wypożyczyć dwa razy droższy film na BD niż na DVD. Tak więc obecny standard nadawania w polszcze średnio mnie interesuje.

A cyfrowy tuner - macie na myśli dvb-t?
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline kur_krank

  • Gaduła
  • Wiadomości: 108
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #13 11 Gru, 2009, 07:16:50 »
Kupowanie TV jako monitora do komputera ( tzn. komputer głównym źródłem obrazu ) to średni pomysł. Tuner tv ma inne parametry i ogranicza jakość obrazu, można się rozczarować ( ja używam lcd Samsunga 40" podłączony HDMI ) podobno nowsze wersje samsunga mają tryb komputerowy z efektem 3D, ale nie sprawdziłem w praktyce więc nie polecam w ciemno.

Offline Budzan

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 084
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #14 11 Gru, 2009, 08:30:53 »
moj ojciec kupil kilka d ni temu samsunga 40b650 zdaje sie, 40' skurwiel, calkiem fjanei sie na tym ogalda i ma sporo bajerów, ale nie wiem po co taki wielki ekran do kompa :/

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 777
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #15 11 Gru, 2009, 09:10:55 »
Podziękowania chłopaki za odpowiedzi :) Dzięki Pronisławowi mam teraz nie lada dylemat, ale cóż - będę chyba musiał polegać na własnych zmysłach podczas kupna. Znalazłem taką stronkę:

http://plazma-lcd-fakty.pl/

Ale wydają się tam pisać półprawdami nawet dla mnie. Co sądzicie?
Znamy, znamy ;) Ta stronka jest faktycznie jakaś lamerska.

Plazma do kompa nie terere:
http://telewizor.eu/

Tu se możesz pokukać: http://www.hdtv.com.pl/forum/, ale moim zdaniem szkoda czasu. Co innego oglądać różne telewizory koło siebie, co innego mieć jeden w domu. Przyzwyczajasz do niego oko, ustawiasz obraz (teraz każdy ma mln opcji) pod siebie. Dlatego ważne, aby już w sklepie przyciągnął Twój wzrok. Generalnie chodzi o minimalne różnice w równowadze tonalnej, każdy woli inny typ kolorystyki. Mój LG stał fizycznie koło plazmy. Mając świadomość jej wad, a praktycznie nie widząc żadnych znaczących różnic W BEZPOŚREDNIM PORÓWNANIU, czego miałem szczęście doświadczyć po czytaniu tych wszystkich for, porad i mitów... ;) - kupiłem LCD. Może dopiero OLED będzie rozwiązaniem optymalnym, póki co - nie ma co się z tym aż tak srać. Wskakuj w auto, obskocz ze trzy markety (bo ten sam model może kosztować 30% drożej jak nie ma promocji) i po sprawie. Polecam to, co wcześniej.
Paczki z głów!

Offline fireboy

  • Pr0
  • Wiadomości: 537
    • Toughest Firefighter Alive
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #16 11 Gru, 2009, 11:02:03 »
Ja mam od ponad 1,5 roku LCD Sharp 37" model X20E i jest zajebisty. Oglądam z odległości ok 2,5m. Początkowo miał być 32", ale teraz wiem że bym żałował. Nawet tego jak przyniosłem do domu to żona zapytała - to jednak ten mniejszy wziąłeś ? Dlatego lepiej brać większy jak się ma kasę i miejsce. Wtedy kosztował mnie ok 3,6k PLN i to była spora okazja bo normalnie w sklepach chodziły po 600 drożej.
Ale teraz ciekawostka... ostatnio mój dziadek poprosił mnie o pomoc w kupnie... Mam znajomego w MM w Toruniu i polecił mi LCD Philipsa 32" (bo tyle chciał dziadek) model chyba 5604... kosztował w promocji 1599zł !!! Powiem Wam, że za tą cenę to rewelacja. Oni mają tylko zwykłą kablówkę i obraz jest na prawdę lepiej niż dobry (biorąc pod uwagę że to kablówka). Do tego ma USB... zajebista sprawa... wkładasz sobie pendrajwa i bezpośrednio z TV oglądasz divx'y, słuchasz muzy czy przeglądasz zdjęcia. Testowałem na razie tylko z kilkoma tytułami divx'owymi i wszystkie chodziły bez zająknięcia... Nie wiem jak napisy, bo miałem wszystkie z lektorem (dla dziadków). Do tego odtwarzanie mptrójek na prawdę na wysokim poziomie, dźwięk czyściutki i dobrej jakości - wszystko oczywiście jak na telewizor a nie zestaw HiFi.
Sam żałuję, że nie miałem wtedy akurat kasy bo bym chyba sobie taki do sypialni kupił... A szczerze mówiąc Philipsem bym się wcześniej pewnie wcale nie zainteresował...

A z tym 200zł droższym prądem przy plaźmie to raczej przesada... LCD ma stały pobór prądu a plazma przy jaśniejszych scenach większy a przy ciemniejszych mniejszy... Ostatecznie biorąc pod uwagę, że przez cały rok nie oglądamy śniegu to w rozliczeniu rocznym nie powinno być więcej niż 50-80zł (sprawdzone organoleptycznie na dwóch telewizorach które ma mój kumpel... oba 42" LCD i Plazma... Najpierw miał plazmę przez 1,5 roku i później kupił LCD i ma go od ok 11 m-cy i analizuje z czystej ciekawości rachunki za prąd to różnica wychodzi taka jak pisałem wcześniej. Do tego ta jego plazma to jeden ze starszych modeli... teraz wszystko idzie ku ekonomii i ekologii więc jest szansa, że obecne modele zużywają mniej prądu...

Tak czy siak ja brałbym LCD... szczególnie jeśli chcesz podłączyć kompa... Ja do swojego czasem przez HDMI podłączę... powiem Wam, że totalna masakra... Granie w FEAR, Far Cry, czy NFS Undercover jest na prawdę nie lada przeżyciem jak się gra 1,5 m od TV :D Do tego spokojnie da się pracować z jakimiś programami ale jednak męczy oczy bardziej niż zwykły 22" monitor...

Offline Pronisław

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 9
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #17 11 Gru, 2009, 11:38:03 »
SD, czyli jak na razie większości oferowanych w kraju kanałów.

Dla mnie to jest takie nieco pierdolenie. Bo nie po to bym wydał 3-4 tyś pln, żeby oglądać telewizję (bo jej i tak nie oglądam) tylko żeby mieć jak najlepszy ikspiriens przy oglądaniu filmów i generalnie tego co mnie interesuje. A jeśli mnie interesuje, to wolę mieć lepszy ikspiriens i jednak wypożyczyć dwa razy droższy film na BD niż na DVD. Tak więc obecny standard nadawania w polszcze średnio mnie interesuje.

A cyfrowy tuner - macie na myśli dvb-t?

A dla mnie to nie pierdolenie. Jeśli kupujesz TV za taką kasę, to musi być przynajmniej zadowalający pod każdym względem. A poza tym, jeśli mieszkasz sam i masz czas oglądać codziennie filmy po 2h na Blurayu, to fest, ale czasami ten TV ma służyć dla kilku osób. Niestety wiadomości, seriali (shit) produkcji tvp, części rozgrywek sportowych, kanałów discovery, bajek dla juniorów czy innych bajerów na bluerayu nie obejrzysz, a cyfra, czy n nie oferują wszystkich programów w hd (w sumie to 5 na krzyż, a podniecają się tym jakby to było 120% oferty). Jeśli chcę obejrzeć film i mieć zajebisty ikspiriens, to do kina idę i tyle (mimo wszystko sound powala). TV za kilka patoli ma być dobry do blueraya i do fuckin mroczków na TVP2!
Jeśli chodzi o podłączenie kompa do Tv, to podobno (czyli hói wie) nowsze plazmy nadają się do tego, z tym że jakby nie było, to lcd jest pod tym względem wypróbowane. Z moim 4 letnim 32' LCD samsunga nigdy nie było problemów, a kilka lapków pod niego podpinałem.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 777
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #18 11 Gru, 2009, 11:47:18 »
Mam znajomego w MM w Toruniu i polecił mi LCD Philipsa 32" (bo tyle chciał dziadek) model chyba 5604... kosztował w promocji 1599zł !!! Powiem Wam, że za tą cenę to rewelacja.

mniejszy ekran -> obraz lepszy przy tym samym sygnale. Moja mama ma telewizorek z 28" i po prostu nie widać niedoskonałości.

Cytuj
Ja do swojego czasem przez HDMI podłączę... powiem Wam, że totalna masakra... Granie w FEAR, Far Cry, czy NFS Undercover jest na prawdę nie lada przeżyciem jak się gra 1,5 m od TV :D Do tego spokojnie da się pracować z jakimiś programami ale jednak męczy oczy bardziej niż zwykły 22" monitor...

Mam kółeczka w stoliku na kompa - muszę w końcu spróbować! :D

Jeszcze co do LCD - są różne typy matryc. TN/TFT, MVA, PVA. Udało mi się kupić niedrogo monitor do kompa z matrycą S-PVA. To jest taka masakra, jeśli chodzi o kolory, wyrazistość i naturalność obrazu, że tak siadam do kompa po obejrzeniu programu TV, to mi się micha cieszy. Niestety telewizory, to praktycznie tylko TN. Jeśli chodzi o monitory komputerowe - nigdy więcej TN ;)
Paczki z głów!

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #19 11 Gru, 2009, 14:10:00 »
Kupowanie TV jako monitora do komputera ( tzn. komputer głównym źródłem obrazu ) to średni pomysł. Tuner tv ma inne parametry i ogranicza jakość obrazu, można się rozczarować ( ja używam lcd Samsunga 40" podłączony HDMI ) podobno nowsze wersje samsunga mają tryb komputerowy z efektem 3D, ale nie sprawdziłem w praktyce więc nie polecam w ciemno.

Men, myślałem żeby sobie ProTools'a odpalić czasem i poklikać na nim (czyli ogólnie jakiś literki i inne znaczki). Z efektem 3D najpewniej bym zwariował (a Fuckin' Mroczki z efektem 3D to dopiero byłby szał) :) W gierki nie gram bo dość sędziwego wieku już jestem hyhy ;D

Czyli podsumowując - dostaję to za co płacę? Nie ma jakiegoś tajnego modelu/producenta typu "bang for buck"?
« Ostatnia zmiana: 11 Gru, 2009, 14:27:20 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 777
Odp: Kupno telewizora LCD
« Odpowiedź #20 11 Gru, 2009, 14:49:32 »
Czyli podsumowując - dostaję to za co płacę? Nie ma jakiegoś tajnego modelu/producenta typu "bang for buck"?

Tiaaa, dokładnie... Żeby ładny był ;)

Kumpel - dyplomowany w Rzymie dr muzyki - pracuje na 2 monitorach, 42 i mniejszy, bo pisze na orkiestrę. Żeby teraz nie był akurat teraz w Moskwie, to bym podskoczył i obczaił ;)

EDEX: Właśnie masz w Neonecie kilka zajebistych promocji - np. 1899zł za LG 37" full HD, z dodatkową personalizacją ustawień i innymi bajerami. Około 2k jest parę takich, które sam bym wziął. Plazma HD też jest ;)

Edzio 2010!
I co żeś kupiła?! ;)
« Ostatnia zmiana: 04 Sty, 2010, 11:10:29 wysłana przez wuj Batman »
Paczki z głów!