Autor Wątek: Gitara akustyczna - "patenty" na setup i lepsze brzmienie.  (Przeczytany 7056 razy)

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
Ja od razu po zakupie mojego LAGa wziąłem go pod swój warsztat i za pomocą papieru ściernego i pilnika dodałem mu nieco polotu i lekkości.
Po pierwsze to wywaliłem stare struny i wsadziłem nowe. Najciekawszym faktem w akustykach jest to, że każda gitara dogaduje się z innymi strunami, dlatego od czasu zakupu do teraz testuję za każdym razem inne strunki. I tak na przykład, w moim obecnym LAGu Dean Markleye, które są tanie jak gumy kulki grają lepiej niż D'Addario, które w najtańszej wersji gitary z tej serii grały nawet przyzwoicie, a tutaj, w droższym instrumencie - brzmią jak kupa od nowości. Elixiry Bronze działały bardzo spoko, długo trzymały pozorną świeżość, ale nie miały takiego pierdolnięcia od początku jak np. Martiny (w ogóle to polecam Martiny do przetestowania, u mnie siedzą). Mistrz Tommy Emmanuel radzi też żeby nie wsadzać do akustyka za każdym razem tych samych strun, tylko co jakiś czas zmieniać, bo gitara się przyzwyczaja czy coś tam, w necie można bez problemu znaleźć jego wypowiedź na ten temat, nawet na jutube, ciekawe informacje tam są.

Druga sprawa to oczywiście spiłowanie podstrunnika i siodełka, żeby obniżyć akcję strun. Dało mi to tyle, że wygoda skoczyła o kilka oczek w górę, a i brzmienie stało się jakby bardziej agresywne. Ważne żeby podstrunnik spiłować równo, zwłaszcza jak się ma w mostku piezo, bo potem mogą być problemy z odbiorem sygnału przez przetwornik i np. struna e będzie grała ciszej.

W planach mam wymianę właśnie podstrunnika, siodełka no i kołeczków na jakieś bajeranckie, bo gitara sama w sobie zajebiście mi siadła manualnie i brzmieniowo, więc chcę ją ulepszać, moim zdaniem warto.

Póki co dalej kombinuję ze strunami, mam już nowe komplety, które czekają aż stare się zużyją. Na tym polu jest sporo do testowania/kombinowania. Dodatkowo chcę go oddać na warsztat do p. Turkowiaka, żeby poprawił kilka niuansów i wymienił mi wyżej wymienione części. Niestety sam nie mam czasu na takie zabawy no i troszkę też brak mi umiejętności ;)

Moim zdaniem w akustyku 33% brzmienia to paluchy, 33% materiały, konstrukcja i wykonanie, 33% struny, a 1% przypadek/warunki atmosferyczne :P 
« Ostatnia zmiana: 14 Mar, 2015, 13:57:54 wysłana przez Rumak »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
25 Odpowiedzi
24803 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2010, 12:45:40
wysłana przez mondomg
31 Odpowiedzi
16714 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Sty, 2011, 23:52:07
wysłana przez coin777
18 Odpowiedzi
16091 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Paź, 2013, 15:16:10
wysłana przez przemekprzemek
42 Odpowiedzi
56770 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Cze, 2014, 13:07:45
wysłana przez Nightmarishreaper
5 Odpowiedzi
1342 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2020, 08:52:47
wysłana przez Orange