Autor Wątek: Praca na morzu / statkach / platformach  (Przeczytany 35209 razy)

Offline JC

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 40
  • Coffee Anal
Odp: Praca na morzu / statkach / platformach
« 16 Maj, 2012, 00:47:00 »
Nie ukrywam, że czekałem na tego posta, bo będąc w UK spotkałem gościa (Polaka) który mówił, że od 20 lat pracuje na rigach i powiedział, że strasznie ciężko się dostać, bo np. niektóre firmy kończą zbieranie CV, rok przed ruszeniem platformy z wydobyciem. Do tego powiedział, że kurs w Aberdeen jest najmniej respektowanym kursem w sektorze offshore. No ale tak opowiadał, a w sumie nie wiem czego szukał w Anglii pracując w chłodni za 6 funciaków za godzinę ;)

Sam obecnie myślę, żeby przebranżowić się do pracy w sektorze offshore (po prostu w nie czuję się w Holandii za bardzo, zdecydowanie wolę angolii i ich Londyn lub Polskę) ale nie wiem czy warto wydawać kasę na te kursy. Obecnie napierdalam jako monter rur / instalacji sanitarnych w Holandii z czego chwilkę byłem tylko na rafinerii, bo mnie agencja wysyła raczej do szpitali i nie wiem czy ich męczyć (zarobki są bardzo ok) żeby mnie wrócili do Rotterdamu czy dać sobie spokój, stąd parę pytań:

1. Jakim językiem trzeba się posługiwać na rigu (słyszałem, że najlepiej tym z którego pochodzi rig)? Czy angielski (biegły w piśmie i mowie) wystarczy?
2. Wspominałeś o elektrykach, czy potrzebują też monterów rur/hydraulików/konserwatorów instalacji/spawaczy?
2a. Czy mile widziane jest posiadanie certyfikatu/dyplomu na ww zawody czy doświadczenie/praktyka w zawodzie wystarczy?
3. Czy doświadczenie w przemyśle petrochemicznym w jakiś sposób punktuje na dostanie się do pracy na rigu, czy nie ma różnicy?
4. Słyszałem że najbardziej ceniony przez pracodawców i agencje BOSIET można zrobić w Danii (jest tez podobno najdroższy) ale nie wiem dokładnie gdzie, wiesz coś więcej? Czy zrobienie tego kursu w Danii (a nie w UK na przykład) procentuje na + w przypadku próby dostania sie na rig?
5. Czy kurs HUET oraz badania lekarskie można wykonywać w tych samych ośrodkach co BOSIET czy trzeba gdzieś jeszcze jeździć i czy można to robić za jednym strzałem?
6. Badania lekarskie trzeba robić w kraju ojczystym czy można je zrobić np. w Holandii oraz jaki język obowiązuje na kursach (pytanie dot. również BOSIET i HUET): język kraju w którym robisz kurs czy np. angielski lub wybrany przez siebie?
no i jeszcze jedno
7. Czym Ty się zajmujesz na rigu? Jesteś w personelu technicznym (przy wierceniu, jako elektryk itp.) czy jako cleaner/kucharz itp?
Myślę, ze na razie nie mam więcej pytań ;) Będzie miło jakbys odpowiedział co wiesz :D
pozdro
Satanizm jest zajebisty! Sprzedam
It's only rock'n'roll but I like it