Autor Wątek: Aktualny G.A.S.  (Przeczytany 2523386 razy)

Offline Harbinger

  • Gaduła
  • Wiadomości: 175
Odp: Aktualny G.A.S.
« Odpowiedź #5250 10 Cze, 2011, 23:55:23 »
Kiedyś rozkminiałem kształtowanie dźwięku przez wzmacniacze na czynniki pierwsze i generalnie rzecz biorąc, jeżeli mają wyzerowane EQ, to powinny być neutralne, ale tak nie jest do końca, bo na to wpływa też np. moc samego pieca. Jak wiadomo, niskie częstotliwości potrzebują większej mocy aby być słyszalne na tym samym poziomie co wysokie, ponieważ charakterystyka słuchu człowieka nie jest liniowa - dlatego wzmacniacze basowe są dużo mocniejsze od gitarowych. Z tego samego powodu jakieś słabe wzmaki nie będą dobrze brzmieć przy lowtuningu, zwłaszcza jak się je rozkręci, w celu uzyskania przesteru z końcówki mocy. Za słabe wzmaki uważam oczywiście te wszystkie tranzystorowe comba ćwiczebne, którymi zasypane są sklepy muzyczne i na których zazwyczaj testowałem różne 7 (często innych do testów nie mają) - na jednym combo fendera nie mogłem nastroić struny H ze słuchu, taki miało zły dół. Ale mówimy ofc o drogich lampiakach, a to zupełnie inny świat i inna półka - tu każdy powinien mieć wystarczający zapas mocy (pamiętając, że lampy tej samej mocy co tranzystory są od nich głośniejsze) - myślę, że wystarczy nawet 30 wat.

Tak więc to o czym pisałeś, musi wynikać z innych, bardziej "technicznych" cech wzmacniaczy, na których już się nie znam :)
« Ostatnia zmiana: 11 Cze, 2011, 00:04:45 wysłana przez Harbinger »
Nadal u steru, sił dodaje nurt gniewu, nadal przy mnie wiatr umiera z braku tlenu...