Forum Sevenstring.pl

Home Recording => Hardware => Wątek zaczęty przez: DarekDaron w 22 Mar, 2014, 16:50:49

Tytuł: DIbox czy splitter?
Wiadomość wysłana przez: DarekDaron w 22 Mar, 2014, 16:50:49
Cześć,
Potrzebuję urządzenia, które pozwoli mi na jednoczesne nagrywanie gitary mikrofonem wraz z czystym sygnałem. Moje pytanie do Was, co się lepiej sprawdzi w tej roli?
W przypadku DIboxa zasadnicza kwestia nad jaką się zastanawiam to czy powinien być aktywny czy pasywny. Na stronie Radial'a wyczytałem, że w uproszczeniu obowiązuje zależność: aktywna elektronika - DIbox pasywny, pasywna elektronika - DIbox aktywny. Czy w przypadku nagrywania gitary z pasywnymi przetwornikami ma to rzeczywiście jakiś zauważalny wpływ na jakość sygnału?
Modele nad jakimi się zastanawiam:
- ProCo Sound DB1
- Radial Pro DI
- Radial StageBug SB-2
Warto brać coś jeszcze pod uwagę w podobnej cenie?

Zastanawiam się też czy nie sprawdziłby przy takim nagrywaniu jakiś splitter, na przykład BigShot ABY.
Interesowałem się również DAWAMP'em, ale jeśli dobrze zrozumiałem to w danym trybie pracy sygnał przechodzi tylko na jedno wyjście, więc odpada. Zależy mi żeby rejestrując ślady grać na żywym wzmaku.
Tytuł: Odp: DIbox czy splitter?
Wiadomość wysłana przez: przemak w 23 Mar, 2014, 21:25:07
Interesowałem się również DAWAMP'em, ale jeśli dobrze zrozumiałem to w danym trybie pracy sygnał przechodzi tylko na jedno wyjście, więc odpada. Zależy mi żeby rejestrując ślady grać na żywym wzmaku.

Źle zrozumiałeś albo nie do końca dobrze wytłumaczyłem - akurat DAW-AMP właśnie do tego służy, znaczy do grania na wzmacniaczu przy jednoczesnej rejestracji czystego sygnału ;)
Tytuł: Odp: DIbox czy splitter?
Wiadomość wysłana przez: DarekDaron w 23 Mar, 2014, 22:47:52
Zamieszało mi wyjaśnienie wyboru trybu pracy w jednym z testów. Dopiero teraz zobaczyłem film instruktażowy, prościej się nie da ;)
Tytuł: Odp: DIbox czy splitter?
Wiadomość wysłana przez: capsoft w 16 Lis, 2014, 23:29:36
Di-box zamienia Ci sygnał niesymetryczny gitary na sygnał symetryczny XLR`owski.
Większość DI-box`ow posiada powiedzmy "funkcje dzielenia" sygnału. Co mam na myśli ? Wpinasz się z kabelkiem gitarowym do wejscia DIbox`a, jackiem wychodzisz na wzmacniacz z wyjscia LINK a z wyjscia XLR wychodzisz sobie normalnie do interface`a. A to co Ci gra wzmak rejestrujesz równolegle mikrofonem wpietym w kolejny kanał interfejsu.

np Di-box aktywny (potrzebujący zasilania Phantom +48V podobnie jak mikrofony pojemnościowe) firmy BSS wygląda tak:

(https://forum.sevenstring.pl/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg28.olx.ua%2Fimages_slandocomua%2F86508411_1_644x461_prodam-direkt-boks-mono-aktivnyy-bss-ar-133-active-di-box-lvov.jpg&hash=c8efa15682e03ae5760cf74ef007582b1e17e03f)

Di-box`y aktywne są moim zdaniem bardziej podatne na zewnętrzne czynniki fizyczne np na scenie często BSS`y "strzelają" jeśli jakiś narwany grajek country tupie sobie nogą obok a on na podeście podskakuje.

Pasywne nie wymagają +48V a nie zawsze interface czy mixer mają możliwość podania zasilania phantom.

Tytuł: Odp: DIbox czy splitter?
Wiadomość wysłana przez: Orange w 17 Lis, 2014, 11:25:14
To po co w takim razie DAW-AMP, jak mogę sobie diboxem to samo zrobić?
Tytuł: Odp: DIbox czy splitter?
Wiadomość wysłana przez: przemak w 17 Lis, 2014, 12:35:01
To po co w takim razie DAW-AMP, jak mogę sobie diboxem to samo zrobić?

Zasadniczo DAW-AMP to taki rozbudowany di-box, ale parę różnic jest. Przede wszystkim DAW-AMP zapewnia powtarzalność poziomów, ponieważ korzysta z kalibrowanych najczęściej wejść liniowych, a nie mikrofonowych. Rozumiem, że to nie każdego interesuje, ale jest jeszcze parę różnic, dość istotnych. Dibox pasywny na przykład nie nadaje się zupełnie do nagrywania gitar - ma zbyt małą impedancję wejściową i kaszani brzmienie. Za to przy pewnych kombinacjach można z diboxa pasywnego wyjść z powrotem na wzmacniacz, czyli zrobić z niego reampbox. Dibox aktywny z kolei doskonale nadaje się do nagrywania gitar, ale zupełnie nie nadaje się jako reampbox. W dodatku warto zauważyć, że DAW-AMP ma w środku zarówno bufor jak i transformator, a więc jest jednocześnie diboxem pasywnym i aktywnym - coś, jak Klark Teknik - oraz jest i doboxem i reampboxem ;)



Posty połączone: 17 Lis, 2014, 12:39:50
A, i jeszcze coś - DAW-AMP ma wyjście sygnału na wzmacniacz buforowane, natomiast diboxy wyjście mają po prostu równoległe. To oznacza, że gitara jest podwójnie obciążona, diboxem i piecem (mały problem), ale jednocześnie całość staje się wrażliwa na długość i jakość kabli. W DAW-AMPie wyjście na wzmacniacz jest buforowane, co oznacza, że można stosować długie kable od DAW-AMPa do wzmacniacza.
To, że wzmacniacz jest buforowany, może być dość istotne, bo są tacy, którzy słyszą różnice między podłączeniem instrumentu całkowicie pasywnie i przez jakikolwiek bufor. Jeżeli gitara zawsze jest podłączna do wzmacniacza przez ten sam bufor, wzmacniacz brzmi tak samo podczas nagrywania i reampingu, co pozwala uniknąć niespodzianek.

Posty połączone: 17 Lis, 2014, 12:55:25
Tak jeszcze dodam, że jakkolwiek diboxy aktywne są bardzo popularne, to w sumie w środowisku gitarowym tu albo tam transformator okazuje się niezbędny - na przykład Radial aktywny nie ma wprawdzie transformatora na wyjściu, jak DAW-AMP czy Klark Teknik, ale ma transformator w układzie zasilania. Czyli - separacja transformatorowa jakby lepsza... no i droższa ;)
Tytuł: Odp: DIbox czy splitter?
Wiadomość wysłana przez: Orange w 20 Lis, 2014, 12:48:52
Czy mogę zatem użyć jak mam takią potrzebę dawampa jako diboxa?
Tytuł: Odp: DIbox czy splitter?
Wiadomość wysłana przez: capsoft w 20 Lis, 2014, 22:46:37
Yup! Mozna
Tytuł: Odp: DIbox czy splitter?
Wiadomość wysłana przez: przemak w 21 Lis, 2014, 22:42:35
Czy mogę zatem użyć jak mam takią potrzebę dawampa jako diboxa?

Oczywiście, problem tylko w tym, że DAW-AMP wymaga zasilacza.