Forum Sevenstring.pl
Inne => Off topic => Wątek zaczęty przez: g-zs w 15 Paź, 2012, 19:29:21
-
Hejka,
Mam zapytanie, ale najpierw opisze po krótce sytuację - żona w akcie desperacji podjęła się pracy na bardzo niekorzystnych warunkach, jednak dostała w międzyczasie lepszą ofertę.
Pracodawca zaznaczył, że w przypadku rezygnacji z pracy przed upływem miesiąca zostanie naliczony koszt szkolenia w wysokości 550 zł netto.
Ale zapis w umowie brzmi dokładnie tak:
Zleceniodawca może żądać zwrotu poniesionych kosztów szkolenia zleceniobiorcy w wysokości 550zł netto, jeżeli rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy zlecenia nastąpiło z winy lub inicjatywy zleceniobiorcy bez zachowania terminu wypowiedzenia, przed upływem okresu jednego miesiąca od momentu ukończenia szkolenia
Pytanie zasadnicze brzmi: Czy, jeśli żona zachowa termin wypowiedzenia, zanim minie miesiąc od ukończenia szkolenia, to będzie zobowiązana pokrywać koszty tego szkolenia?
Oczywiście pójdziemy do prawnika w tej kwestii, ale zanim wybulimy kase na prawnika chcemy wiedzieć czy jest w ogóle sens :)
-
Tak jak słusznie zauważyłeś już w temacie, jest to umowa cywilno-prawna co powoduje, że zapisy w niej umieszczone mogą być niemalże całkowicie dowolne. I w tym przypadku nie możemy mówić ani o pracy (jest to jedynie świadczenie zlecenia) ani o Pracodawcy czy Pracowniku a jedynie o Zleceniobiorcy i Zleceniodawcy co z kolei skutkuje brakiem jakiejkolwiek ochrony prawnej charakterystycznej dla stosunku pracy. To tyle w kwestii formalnej. Natomiast zapis który przytoczyłeś jest w tym przypadku dość jasny i tak naprawdę dla Was istotny jest ten fragment: bez zachowania terminu wypowiedzenia, przed upływem okresu jednego miesiąca od momentu ukończenia szkolenia . Jeśli wypowiedzenie zostało zachowane, to niezależnie od tego jaki czas minął od szkolenia, roszczenie pokrycia kosztów przez Zleceniobiorcę jest bezzasadne. Podobnie jeśli minął miesiąc od szkolenia, to nawet w przypadku niezachowania terminu wypowiedzenia, roszczenie również nie ma podstawy w umowie.
-
a czy przecinek przed ostatnim fragmentem, czyli przed
przed upływem okresu jednego miesiąca od momentu ukończenia szkolenia
nie sprawia, że musza być spełnione dwa warunki, czyli zarówno wypowiedzenie, jak i okres przepracowanego miesiaca?
-
Przecinek to nie "lub" które warunkowałoby spełnienie obu wspomnianych sytuacji.